Virus HIV-a napada i slabi odbrambene snage organizma, što vremenom dovodi do mnogih teških bolesti. Pravilna ishrana, redovne fizičke aktivnosti i jačanja imuniteta velika su pomoć u suzbijanju ove teške infekcije
Oštećenje imunog sistema smanjuje njegovu sposobnost da se bori protiv bolesti, pa čak i obične infekcije mogu postati smrtonosne. HIV pozitivne osobe podložnije su bolestima kao što su tuberkoloza, upala pluća, upala sluzokože, herpes, tumori, infekcije crevnog trakta, maligna oboljenja koštane srži. Lek za sidu još uvek ne postoji, ali se određenim medikamentima mogu ojačati imunitet i ublažiti tegobe, u čemu mogu pomoći i pravilna ishrana, fizička aktivnost i lekovite biljke. Međutim, AIDS je izlečiv i pomoću ovih biljnih receptura.
ISHRANA
Obolelima se preporučuje mnogo svežeg voća i povrća koje obiluje vitaminima A, B, i C, kao i mineralima gvožđem i cinkom, koji jačaju organizam. Obroci treba da budu manji a češći, i da, osim svežih plodova, sadrže žitarice, mleko i mlečne proizvode, meso (pileće i ćureće belo, nemasnu teletinu, junetinu i morsku ribu) , jaja, maslinovo ulje… Iz jelovnika treba izbaciti beli šećer, alkohol i kofein, rafinisana ulja i industrijsku hranu prepunu aditiva. Određene namirnice mogu pojačati dejstvo lekova, ili ga umanjiti, pa izbor namirnica treba uskladiti sa terapijom.
MASLINE BLOKIRAJU VIRUS
Kiselina, koje najviše ima u kožici masline, izuzetan je antioksidans i antikancerogen, a pomaže i u borbi protiv infekcija prouzrokavanih parazitima. Novija istraživanja španskih naučnika potvrdila su da to jedinjenje blokira virus HIV-a u zaraženoj ćeliji i onemogućava ćeliji da se širi telom. Stoga bi bilo poželjno da se maslinovo ulje koristi u što većoj meri, najbolje za pripremu različitih salata.
BANANA KAO LEK
Naučnici su ustanovili da je lektin, sastojak banane, gotovo jednako efikasan kao i dva leka koji se primenjuju u terapiji side (T-20, maraviroc), jer se veoma uspešno bori s infekcijama. Istraživači sa Univerziteta Mičigen otkrili su da lektin sprečava infekciju HIV-om tako što blokira ulazak virusa u telo. Istraživači smatraju da bi lekovima protiv side koji sadrže lektin mogli da suzbiju virus HIV-a pre nego što mutira i postane otporan na terapiju.
CVEKLA OBNAVLJA KRV
Ovo povrće izuzetno je korisno u lečenju malokrvnosti jer sadrži visok procenat gvožđa, ali pozitivno deluje i na funkcionisanje creva zbog visoke koncentracije celuloze i pektina. Sok od cvekle ima posebnu vrednost, jer jača celi organizam i podstiče metabolizam. Najbolje je da se pije u kombinaciji sa medom, po pola čaše tri puta na dan, a mogu mu se dodati i kim, kao i rendani ren, što će mu dati poseban ukus.
Recept: Izrendati svežu cveklu srednje veličine, šargarepu i slatku jabuku (vrsta nije bitna). U smesu dodati kašičicu meda i sok od jednog limuna. Mešavina se može jesti kao salata, ali se od nje može napraviti i sok.
AZIJSKI ŽENŠEN
Azijski ženšen podstiče imunološke funkcije organizma, pa se preporučuje kao preventiva protiv prehlade i gripe, a pozitivan učinak ima i u slučaju teških hroničnih bolesti, poput lupusa i HIV infekcija.
Recept: Komadiće osušenog korena ženšena (1-2 g) staviti u šolju ključale vode i sačekati oko pet minuta. Mogu se iskoristiti još dva-tri puta za pripremu čaja, a zatim dodati nekom jelu kao začin.
KORDICEPS ZA JAČANJE PLUĆA I BUBREGA
U kineskoj tradicionalnoj medicini ova pečurka upotrebljava se za jačanje pluća i bubrega, ali sa mnogo uspeha deluje i na maligne tumore, reumu, upale i oboljenja disajnih puteva, kao i u slučaju nesanice i neredovne menstruacije. Kordiceps, takođe, poboljšava snabdevanje tkiva i organa krvlju i kiseonikom, i povećava aktivnost prirodnih ćelija-ubica i makro-faga, zaduženih za borbu protiv teških oboljenja kao što su rak i sida.
izvor: dnevno.rs
izvor: dnevno.rs
Нема коментара:
Постави коментар